פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ספטמבר - חזרה לשגרה בקלי קלות

  • מתזכרים את הילדים בכללי ההתארגנות ורצף הפעילויות היום יומיות: לדוגמא התארגנות בבוקר – התעוררות, רחצת פנים ושירותים , ארוחת בוקר, צחצוח שיניים  והתלבשות. (ראה תמונה מצורפת)
  • מומלץ להכין את הבגדים והתיק ערב קודם.
  • חוזרים בהדרגה לשעות שינה קבועות ושעות פעילות סדירות, כגון: משחק עם חברים, שעות ארוחה, חוגים וכדומה.
  • שימוש באמצעים חזותיים לתיאור רצף הפעולות, כגון: התארגנות ערב, סדר יום, סדר שבוע–כדאי לשתף את הילד בהכנה של אמצעים אלו. 

תהליך הסתגלות וחזרה "לשגרה"

 כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית

החופש הגדול והארוך, הימים החמים, הבילויים המשפחתיים ותחושת המנוחה של הילדים (לא תמיד ההורים..!)  מוצאים מאיזון את שגרת הילדים.  הם הולכים לישון בשעות מאוחרות, קמים מאוחר יותר, אוכלים יותר חטיפים ופחות באופן סדיר, יש פחות הקפדה על סדר יום, על דרישות תואמות גיל, הגבולות מתרופפים ולעיתים גם המשמעת.

הורים רבים חשים "מדרגה גבוהה" בין סיום תקופת החופש לבין הכניסה חזרה למסגרת הגן בראשון לספטמבר. כמובן שיש חשיבות רבה לטמפרמנט של הילדים - יש ילדים שייקח להם זמן קצר והם יסתגלו חזרה למסגרת הגן ויש ילדים "מתחממים לאט" או בעלי הסתגלות איטית, אשר זמן ההסתגלות יהיה ארוך יותר, הם יותר יבכו, יתקשו להיפרד, יהיו באי שקט במהלך היום ( גם בבית ) וכדומה. ההורים לרוב כבר יודעים לזהות את הטמפרמנט של ילדיהם ולנבא מה צפוי להם ובהתאם לכך לבצע את ההכנות הרגשיות.

בכדי  להקל על החזרה וכך על ההסתגלות למסגרת ניתן לנקוט מספר צעדים:

תרגול פרידה- לעשות סימולציה בבית ומשחק תפקידים של פרידה ולא למשוך את הפרידה יותר מידי זמן (ולא לאורך תקופה ארוכה), מומלץ לבצע טקס פרידה קבוע (מס נשיקות או חיבוקים בהתאם ליום בשבוע וכדומה ) ולתת לילד מסר ברור שאנחנו כהורים מאמינים במסגרת הגן וברור לנו שיהיה לך טוב שם.

להרגיל ש.. "מסגרת גן מתחילה - 20 לאוגוסט"- השכמה מוקדמת (זמן של קימה לגן), לאמן את המוח של הקטנים עם סיפורים, משחקי מילים , משחקי קופסא. ניתן לאמן את הילדים בלרשום את שמם על הציוד, לחבר סיפור יחדיו על החופש שהיה וכדומה.

מומלץ כשהמסגרת חדשה להכיר לילד את מסלול לגן- כדאי לקחת לטיול, טרם פתיחת הגן  בשעות אחה"צ גם כשהגן סגור. בימים הראשונים כדאי לוותר על האוטו ולבצע הליכה משותפת מרגיעה.

המון בהצלחה בסיום החופשה ובכניסה למסגרות החינוכיות.

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד