פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

אוקטובר - יוצרים ומבלים עם הילדים בחגים

הכנת קישוטים לסוכה

ליאת בן ארצי מיכל ברזל ושירה וידיסלבסקי מרפאות בעיסוק

  • הכנת שרשרת לסוכה:

ניתן לגזור רצועות רחבות של דפים צבעוניים או לקרוע רצועות מנייר עיתון צבעוני. מכינים לולאה מהרצועה הראשונה וסוגרים אותה בעזרת מדבקה, דבק, שדכן.

  • הכנת מנורה:

מקפלים נייר או בריסטול לחצי הרוחבי שלו. לאחר מכן גוזרים פסים עד כשני סנטימטר מקצה הדף. פותחים את הדףומקפלים לאורכו. מצמידים את הקצוות באמצעות דבק אושדכן. ניתן לקשט עם מדבקות, נצנצים, גואש וכד'.

  • כוכבי קלקר ומנקי מקטרות:

לוקחים צורות שונות מקלקר כגון כדורים, כוכבים, לבבות. גוזרים מנקי מקטרות למקטעים קצרים ונועצים אותם בקלקר. ניתן לצרף חוט דיג ולתלות בסוכה.

  • הכנת תמונה או שרשרת ממנג'טים:

מפרידים מנג'טים בצבעים שונים ומקשטים אותם במדבקות בגדלים שונים. לאחר מכן ניתן להדביק אותם על בריסטול או תמונה ולחילופין להכין אהיל שיקשט את הסוכה.             

הסבר: פעילות הכנת קישוטים לסוכה יכולה להיות הזדמנות מהנה לכל המשפחה (כל אחד יכול לבצע חלק אחר) ויש לה תוצר מוגמר שכולם יכולים להתגאות בו ולתלות בסוכה לעיני כל.

תהליך החזרתיות בהכנת הקישוטים מסייע לתרגל עבודה לפי רצף פעולות, תכנון, בקרה וזכרון עבודה. מיומנויות תהליך אלה מקבילות לרצפי עבודה שהילדים לומדים גם בפעולות יומיומיות כגון צחצוח שיניים ולבוש. בנוסף, הילד מתרגל ומשכלל עבודה עם יד עזר, תיאום בין הידיים וויסות כח בידיים.

קרבה, העצמה ומשפחתיות בחגים

 

כפיר נוי, נועה פורת חיים ודורין מפה, פסיכולוגים ביחידה התפתחותית

תקופת החגים הנוכחית מזמנת לנו חופשות, חוויות, משפחתיות ומסורת. בתקופה זו אנו נוהגים להיפגש עם המשפחה והחברים, וזו הזדמנות נהדרת להזמין את הילדים לקחת חלק באווירת החג, ההכנות והעשייה. לשיתוף פעולה זה חשיבות רבה בהתפתחותם הרגשית של הילדים.

מחקרים מצביעים על כך שתחושת הערך העצמי והמוטיבציה הפנימית מבוססות על שלושה מרכיבים מרכזיים: עצמאות (אוטונומיה), מסוגלות (קומפטנטיות) ושייכות. בתקופה החגים אנו יכולים לתת דגש לכל אחד מן המרכיבים הללו תוך כדי העשייה היומיומית וההכנות.

ראשית, רצוי לערב את הילדים בהכנות לחג. ניתן לתת להם תפקידים שונים בסידור השולחן, בנייה וקישוט הסוכה, עזרה בהכנה ובישול, הכנת ברכות שנה טובה למשפחה ולחברים ועוד. זאת בהתאם לגילו, יכולתו ותחומי העניין של הילד. פעולות אלו מהוות זמן איכות משותף ומהנה להורה ולילד, ומאפשרות לילדים להתאמן ולרכוש מיומנויות שונות. אך במיוחד, המעורבות מספקת לילדים תחושה של עשייה, עצמאות ולקיחת חלק חשוב ומשמעותי בחג. לצורך פיתוח תחושת האוטונומיה חשובה יכולת הבחירה של הילד. על כן, הציעו מספר מטלות ואפשרו לו לבחור ביניהן.

שנית, לצורך העלאת הערך העצמי ותחושת המסוגלות, חשוב לשים לב שרמת הקושי של המטלה תואמת את יכולותיו של הילד, כך שאינה קשה מדי עבורו, אך עדיין מספקת לו אתגר. הצלחה במשימות אלו תהווה עבור הילדים מקור לגאווה, ועל כן חשוב כי יקבלו התפעלות ומחמאות מצד ההורים והמשפחה המתארחת. ההתפעלות מכישוריו של הילד מעצימה אותו, ומצמיחה תחושת קומפטנטיות. אם ישנם מספר אחים צעירים בבית כדאי לתת לכל אחד תפקיד אישי, בנוסף על דברים אשר הם יכולים לעשות יחדיו בשיתוף פעולה, כך שלכל אחד מן הילדים יהיה הישג אישי משלו.

לבסוף, להעלאת תחושת השייכות והלכידות המשפחתית, ניתן לשתף את הילדים גם בחוויות הילדות שלכם מן החג. אפשר להעלות זיכרונות עם הדודים והסבים, להראות לילדים תמונות של הסוכה או שולחן החג בבית ילדותכם, ולספר להם מה אתם הכי אהבתם בחג. זו הזדמנות טובה לחבר בין תחושות העבר לתחושות הילד בהווה, ולשוחח עם הילדים על חוויותיהם שלהם: מה הילד אוהב בחג, מה למדו בגן, מה מעניין אותו, מה היה רוצה לשאול ולהבין, ועוד.

מאחלות לכם חג שמח, משפחתי מהנה ומקרב!

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד