פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

נובמבר - משחק בבצק

ליאת בן ארצי מיכל ברזל ושירה וידיסלבסקי מרפאות בעיסוק 

  • הכנת ארוחה מבצק - ניתן להכין ספגטי באמצעות כותש שום ו/או משולשי פיצה ע"י רידוד הבצק, קישוט התוספות וחיתוך עם סכין פלסטיק. 
  • הכנת חיות מבצק וקישוטם באמצעות גפרורים וחרוזים.  לדוגמא: הכנת קיפוד- גלגול כדור לגוף ונעיצת גפרורים צבעוניים או קשיות המשמשים כקוצים, ניתן לנעוץ חרוזים או פטריות לעיניים. 
  • מריחת פלסטלינה או בצק בעזרת אצבע בתוך שטח צביעה מוגדר, לדוגמא- מילוי דף צביעה של פרפר/ בלון. 
  • חיפוש חרוזים המוחבאים בתוך בצק, מציאתם והשחלתם על חוט. 
  • רידוד הבצק ושימוש בו כרקע לתמונה כשעליו נועצים חרוזים, פייטים וכדומה. 
  • יצירת דמות/ קריקטורה ע"י הוספת אברי פנים מבצק. 

"לכלוך" זה שם המשחק

כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית בשפ״ח ר"ג 

הורים רבים פונים בשאלות ותהיות אודות דפוסי האכילה והגמילה מטיטולים של ילדיהם.  

נושא חשוב סביב מוקדי התפתחות של אכילה, גמילה מטיטולים וממוצצים הינו נושא הניקיון. ההמלצה של אנשי מקצוע העוסקים בגיל הרך היא לאפשר לילדים להתלכלך במגע ובמשחק עם האוכל, עד גיל מאוחר יחסית (לא רק תינוקות מתלכלכים ...)

מחקרים מראים כי נמצא מתאם גבוה בין הורים שהגבילו את החופש לעסוק ב״לכלוך״ סביב האוכל לבין קשיים משמעותיים בדפוסי האכילה (סלקטיביות, בררנות, מאבקי שליטה וכדומה) ובתהליך הגמילה מטיטולים (התאפקויות, מאבקי כוח, חרדת אסלה וכדומה). 

הילד, דרך משחקו באוכל, מתנסה במרקמים שונים, בריחות שונים, בוחן את יכולותיו המוטוריות העדינות ורוכש את האמון מהסביבה בנוגע לעצמאות שלו ולהתנסות שלו באכילה. כמו כן קיימים מרכיבים תחושתיים החשובים לויסות הגוף, המתאפשרים על ידי מגע. 

המסר להורים הוא לאפשר לילד לשחק עם האוכל, כמובן בגבולות מסוימים, כגון לא זורקים אוכל על הרצפה, לא מורחים אוכל על הקירות וכל זה בהתאם לחוקי המשפחות השונים.  

עם הגדילה הטבעית של הילד, הוא  יבין בהדרגה  כי האוכל אינו משחק אלא מיועד להזנה.  

גם לגביי החינוך לניקיון בנושא השירותים קיימים מאפיינים דומים. הורה המשדר לילד שלו תחושה של גועל או דחייה עלול ״לקבל בחזרה" התנגדות והימנעות מכניסה לשירותים. הדוגמה השכיחה היא שהורה המתאפק יום שלם ולא הולך לשירותים במקומות ציבוריים בדרך כלל ילדו מאמץ דפוס דומה גם לאחר גיל ההתבגרות. המסר גם כאן הוא לא לכעוס או להעניש על נגיעה בהפרשות אלא להסביר ולתווך וכמובן לשמור על היגיינת הידיים והגוף ע"י שטיפתם. 

לאלה המקפידים הקפדה יתרה על ניקיון הבית ניתן להשתמש בנליוניות גדולות או בשקיות אשפה. 

אז בהצלחה לכולם במשחק עם חומרים כגון בצק, דבק, בוץ וכדומה. זהו המתכון להתנסות בריאה חוויות חיוביות.  

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד