פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

ינואר - משחקי חורף

  1. כדור לגומה - מגלגלים ומהדקים שמיכה. מחברים את קצוותיה והופכים אותה לגומה. משליכים את הכדור וקולעים למטרה. 
  2. כדור מעופף - אוחזים שמיכה בארבע קצוות, מניחים באמצע כדור קטן ומעיפים לגובה 
  3. נקניקיה בלחמניה - מגלגלים את הילד בתוך שמיכה/סדין/ מגבת גדולה מספר גלגולים ברצף, עד שעטוף היטב ומעסים אותו תוך הוספה של משחקי דמיון (מורחים בקטשופ / מיונז/חרדל), אפשר להבריש במברשות וכדומה.  
  4. נחשים מתפתלים- מגלגלים שמיכה/שטיח או פורסים שביל של כריות. זוחלים בהליכת ארבע כאשר ידיים ורגליים פרוסות על הרצפה בפיסוק והשטיח ביניהם. רצוי להקפיד לא לגעת בנחש.  
  5. אוהל - פורסים שמיכה הנתמכת בארבע כיסאות ומשחקים בפנים במשחקי דמיון וקופסה.  
  6. המתלבש הזריז - מנסים ללבוש כמה שיותר פרטי לבוש בפרק זמן נתון. אחד מבני המשפחה מודד זמן וכל האחרים מתלבשים. מגבילים את הזמן ל2-3 דקות ומנצח מי שהספיק ללבוש הכי הרבה בגדים. 
  7. משחקי גרביים - מתרגלים גריבת גרביים על אברי גוף שונים: על היד, על הראש, על הרגליים. משח קים בתרגילי שיווי משקל כאשר זוחלים על שש ומניחים את הגרב על הגב או על הראש.  
  8. משחק כפתורים - שופכים על השטיח או בתוך קופסא מגוון גדול של כפתורים וממינים לפי צבעים/גדלים/ סוג הבגד המתאים.  ניתן לעשות תחרות מי מכפתר יותר מהר.  

*ניתן לשים ברקע שירי חורף/ שירי אצבעות/ שירי משחק.  

 

משחקי חורף

כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית בשפ"ח 

המשחק מהווה גשר בין העולם הפנימי לעולם החיצוני של הילד ומאפשר ביטוי רגשי של קונפליקטים, חששות, דחפים ומחשבות המעסיקות את עולם הילד. דרך המשחק הילד יכול, ללא מילים, לבטא חוויות ורגשות חיוביים ושליליים. משחק יכול להיות משחק דמיוני-סימבולי, משחק עם חפץ, משחק בתנועה ומשחק מובנה עם חוקים על יד שולחן. ילדים משחקים לבדם או עם סביבת חברים, ההורים ואחיהם. 

בתחילת חייו התינוק "משחק" תוך חקירה סנסורית של גופו ושל הצעצועים.  לאחר כחודשיים שלוש התינוק מתחיל לשחק עם הוריו (חיוך חברתי). לאט לאט הוא מרחיב את רפרטואר המשחקים לחפצים שונים ועם הסביבה (משחקי קוקו, מחבואים ראשוני, חיקוי, שימוש במוזיקה לתנועה ועוד). רק לקראת גיל שנתיים וחצי הילד יוצא מהשלב האגוצנטרי ומתחיל לשחק עם חבריו, קבוצת השווים. בהתחלה המשחק הוא סביב חפץ מסוים וללא מטרה מוגדרת ובמהלך השנים בהדרגה יש יותר עניין משותף ורצון להדדיות במשחק. סביב גיל ארבע מתפתחת גם בהדרגה היכולת התודעה החברתית (TOM) והבנת רגשות וכוונות האחר וכך משתכללת יכולת המשחק החברתית עד כדי שיתוף פעולה ושיתוף בסכמות משחק שונות. 

החורף מזמין הזדמנויות רבות להורים ולאחים לשחק ביחד. מחקרים בארה"ב הראו כי זמן איכות ואינטראקציה הורה ילד (אשר נמדד ללא טלפון נייד, כביסה, בישול וכדומה) הינו 14 וחצי דקות בלבד(!!). מחקר נוסף שנערך לאחרונה באוני' חיפה, הראה כי אינטראקציה משחקית הורה ילד בארץ הינו 28 דקות בלבד.  

אנו העוסקים בגיל הרך ממליצים בחום לנצל את ימי החורף הקרים, בהם הילדים בבית, לסיטואציות משחקיות משותפות ומגוונות על פי רצון והנאת הילדים וההורים. כל משחק אשר מהווה אינטראקציה נעימה הינו תורם משמעותי להתפתחות הקוגניטיבית, השפתית, עולם הדמיון, המוטוריקה העדינה ועולמו הרגשי של הילד ומאפשר אלטרנטיבה רצויה ומשמעותית מאשר מסכים שונים (מחשב, אייפד וכדומה) אשר נמצאו כפוגמים ביכולת הריכוז ומיומנויות הזיכרון לטווח קצר ולדפוסי השינה. קיימת אצל ילדים אשר אינם נחשפים למשחק פעיל נטייה להשמנה ולבעיות בתפקוד המוטורי. 

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד