פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

פברואר - משחקי השף

סביב פעילויות המטבח באות לידי ביטוי מיומנויות רבות המשולבות בחיי היומיום המשפחתי: 

תכנון תפריט, קנייה, בישול, חוויה חושית ומיומנויות ביצוע מוטוריות וקוגניטיביות. להלן מספר רעיונות לפעילות משותפת ומהנה: 

  1. הכנת כדורי שוקולד- החל מקנייה משותפת של המצרכים בסופר ועד הכנה המערבת פעילות רב חושית. יצירת הכדורים עוזרת בפיתוח התנועות העדינות בכף היד.  
  2. סחיטת מיץ תפוזים- חיזוק שרירי כף היד ותיאום בין שתי הידיים בתוספת ויטמין C. 
  3. חיתוך סלט פירות/ ירקות- בחירת הפירות והירקות האהובים על הילד, שטיפתם וחיתוכם ע"י סכין רגיל או חד פעמי. בזמן ההכנה אפשר להתייחס לכמות, צבע ומרקם.  
  4. אפיית עוגה/ עוגיות- רצוי לשלב את הילד כבר משלב התכנון הכולל את בחירת החומרים וסדר הוספתם. ישנה חשיבות רבה לבחישה, לערבוב, למגע הידיים וכמובן לחוש הריח. באפיית עוגיות מומלץ לשלב שימוש בחותכנים בצורות שונות. 
  5. הכנת לביבות תפוח אדמה/ בטטה-הפעם ניתן לילדים להתנסות בקולפן ומגרדת, פעילות המבססת עבודה של יד דומיננטית ויד עזר. בנוסף קיימת פעילות חושית אינטנסיבית ביצירת הלביבות בידיים. 
  6. הכנת שיפוד פירות יבשים- כדאי להשתמש בפירות בגדלים שונים כמו צימוקים, משמש, תאנה וכדומה, עד הכנת זר. זאת על מנת לשפר את יכולת הדיוק והוויסות באצבעות.

 

תקשורת ופעילויות בחיי היום לעידוד התקשורת בימי החורף

 

כפיר נוי וליטל מגלד פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית בשפ"ח 

תקשורת זה אחד המרכיבים הבסיסיים בחיי הילד ומשפחתו. הילד פונה להוריו בבקשות, פניות, מנהל עימם דיאלוג אודות רגשותיו, תחושותיו וחוויותיו, נהנה אתם מאינטראקציה משותפת וכדומה. התקשורת לרוב מלווה מגיל מספר חודשים בקשר עין, שימוש בג'סטות, הבעות פנים, וקשב משותף. התקשורת הינה גם הבסיס להתפתחות מוקדמת של השפה, ושל משחק בחפצים ומשחק סימבולי.  

התקשורת מתפתחת באופן ספונטני בחיי התינוק כבר מגיל כמה ימים, אז התינוק סורק בעיניו את הוריו אשר מגיעים מסביב למיטתו, מגיל חודש ניתן לראות כבר קשר עין מסוים, חיוך חברתי מופיע סביב חודשיים שלוש וכך הלאה. הילד לומד להביע את רצונותיו על ידי ג'סטות והצבעה כבר בשנה הראשונה לחייו, עוד בטרם הוא מדבר. יש מקרים רבים אשר התקשורת מעוכבת עקב קשיי התפתחות מסוימים, מוסחות, טווחי ריכוז קצרים וכן קשיים רגשיים כגון חששות, פחדים וקושי לשחק בהנאה משותפת עם ההורה. לעתים כשאיכות התקשורת לא טובה, הדבר עלול לפגוע בעתיד בגיל הגן, ביצירת קשרים חברתיים תואמי גיל ופיתוח הדדיות עם מבוגרים וקבוצת השווים.  

הבית מזמן לנו מגוון רחב של התנסויות יומיומיות ביצירת תקשורת והדדיות, פעולות פשוטות כגון מקלחת, צחצוח שיניים, הליכה לישון וארגון צעצועים הינם כר נפלא לדיאלוג תקשורתי ואין כמו הבית בימי החורף הקרים לקידום וחיזוק מיומנויות תקשורת בין הילד והוריו לבין הילד ואחיו.  

לדוגמה, כבר מגיל צעיר ניתן לקחת את זירת המטבח כזירה תקשורתית. הילד יכול לעזור באופן פשוט להוריו בשטיפת הכלים, תוך יצירת דיאלוג פשוט וכן פניות בקשה תוך שמירה על קשר עין. לדוגמה: "תביא לי בבקשה את הסבון", שים את הצלחת מתחת לברז״ וכדומה. כל זה יכול להיות מלווה גם בג׳סטות תיאוריות (גדול, קטן וכו׳), הפניית מבטו של הילד לעבר אובייקטים שונים וכן הלאה. פעילות נוספת המקדמת תקשורת ואינטראקציה הינה הכנת אוכל משותף, חיתוך סלט (באמצעות סכין פלסטיק מותאמת לגיל הילד), שיח משותף על המרכיבים השונים והרחבת מעגלי התקשות בנוגע להעדפות לטעמים השונים ״אני אוהב מלפפון רגיל, אחיך אוהב רק מלפפון חמוץ ואבא בכלל לא אוהב מלפפון...״ 

זכרו שפעילויות דומות הן חלק מהשגרה היומיות, היכולות להעשיר את התקשורת ההדדית בחיי המשפחה.

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד