פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מרץ - עולם האגדות

  1. עודדו את הילדים להשתמש בבגדים ואביזרים הנמצאים בסביבה הביתית (משקפי שמש, כובעים, עניבות, שרשראות, תחפושות ישנות, מסכות ועוד) ולהיכנס לעולם הדימיון ע"י משחקי תפקידים. 
  2. הכנת מארז משלוח מנות מצלחת קרטון חד פעמית, על ידי קיפול לשלוש אוזניים והצמדה עם מהדק. אפשר לצבוע ולקשט. 
  3. הכנת מסיכה מכפות הידיים: מניחים את כפות הידיים צמודות זו לזו במנחים שונים וההורה משרטט אותם על דף וגוזרים. בהמשך צובעים, מקשטים, מדביקים ציפורניים וכדומה. 
  4. דף צביעה של מסיכה: צובעים, מדביקים על בריסטול, גוזרים את קווי המתאר ואת העיניים. משחילים 2 גומיות לחורים המסומנים ומצמידים לאוזניים.
  5. מה במשלוח? מניחים בתוך קופסה כמה סוגי ממתקים ללא עטיפה והילדים צריכים לנחש בעיניים מכוסות איזה ממתק הוציאו מתוך משלוח המנות. 
  6. הכנת הבית מהאגדה של "עמי ותמי" מביסקוויטים, שוקולד וסוכריות שונות.

 

"חג פורים.. חג פורים..חג גדול לילדים"

 

כפיר נוי, נועה פורת ודורין מפה- פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית 

ילדים בגילאי 2.5-6 אוהבים להתחפש, להיכנס לתפקיד או דמות אחרת ולהפליג על כנפי הדמיון. הם נהנים מתחושת ה"כאילו" שלרגע נותנת תחושה של "כל יכול", מסוגלות ועצמאות.   

חג פורים מאפשר לכולנו- מבוגרים וילדים כאחד, להצטרף יום אחד בשנה, לאותה הרגשה משחקית ולהפוך להיות מישהו או משהו אחר. חג הפורים מאפשר הזדמנות לשקוע לעולם הדמיון, ומול האפשרויות הרבות העומדות בפנינו, יש משמעות לתחפושת בה אנו בוחרים. בסופו של דבר- בחירה זו אומרת עלינו משהו.  

התחפושת שילד בוחר לעצמו היא ביטוי של משאלותיו ועולמו הפנימי. היא מבטאת את עולם המושגים שלו, השאיפות והחלומות שלו, ואולי אף את הפחדים והחוויות הפחות נעימות שלו. בחירת התחפושת של הילד יכולה לעזור לנו ללמוד מעט על עולמו הפנימי, ועל כן אנו ממליצים לשוחח עם הילדים על הבחירה שלהם, לשאול מה מושך אותם באותה תחפושת, מאיפה הגיע הרעיון, מה מיוחד באותה דמות?  

מעבר לכך, בחירת התחפושת יכולה להעביר מסרים חברתיים- האם אני שייך לקבוצה ומתחפש יחד עם או כמו כל החברים בגן, או שמא אני דווקא בוחר להיות מיוחד ומקורי.  

היכולת להתחפש מגלמת יצירתיות, וחשובה לבריאות הנפשית. התחפושת יושבת על התפר שבין הדמיון למציאות, ויוצרת מרחב מיוחד שמאפשר חלום, פנטזיה ומשחק. כאשר הילד לבוש בתחפושת, הוא נמצא באותו מרחב מיוחד, מדמיין שברגעים אלו הוא בעצם הדמות אליה התחפש, ומסגל לעצמו את כוחותיה ותכונותיה המיוחדות. הם יכולים להרגיש חזקים יותר, בטוחים יותר בעצמם, בעלי כוחות קסומים ועל טבעיים.  

לסיכום, חג פורים הוא חג נהדר, המאפשר לכולנו להתחבר לעולם הפנטזיה שלנו ליום אחד בשנה, ולהגשים את המשאלות הכמוסות ביותר שלנו. כמבוגרים, חג פורים נותן לנו חופש להתחבר לצדדים הילדיים שבנו, ואנו ממליצים לכולם לנצל הזדמנות זו.

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד