פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מאי - ל"ג בעומר

  • הכנת מדורה - איסוף חומרים שונים בגווני צהוב, כתום ואדום ליצירת הלהבות (נייר קרפ, מדבקות, צבעים זוהרים, נוצות, פלסטלינה וכו'). אוספים מקלות ארטיקים ושיפודים ומדביקים כבסיס למדורה. 
  • זיקוקי דינור - אוספים גלילי נייר טואלט וגוזרים עד למחצית הגובה. טובלים את הגליל בנייר גואש בצבעים שונים, ניתן להשתמש בצבעיגואש זוהרים ובנצנצים. ומטביעים על גבי דף שחור.
  • מיון חומרים לדליק/ לא  דליק- אפשר לסדר על השולחן מספר פריטים והילד ימיין. לדוגמא- עפרון, נייר, כפית, פרי, בקבוק, בובה. 
  • בניית דגם באמצעות גפרורים/ מקלות ארטיק או ע"י חיקוי או בנייה יצירתית משותפת. אפשר גם לצבוע ולצייר על מקלות הארטיק. 

עזרה בהכנה למדורה: 

  • שיפודי מרשמלו- שיפוד מרשמלו לפי סדר צבעים (לבן-ורוד-לבן-ורוד). 
  • עיטוף תפוחי אדמה עם נייר כסף- גוזרים נייר כסף בגודל המתאים ועוטפים את התפוח אדמה כך שכולו מכוסה. 

 

הלהבה הפנימית שלי: שליטה בכעסים

 

כפיר נוי, נועה פורת חיים, דורין מפה- פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית 

 

בימים שהילדים לומדים בגן על מדורה ואש, רצינו לדבר על האש הפנימית וכיצד להתמודד עימה. ובמילים אחרות- כיצד מתמודדים עם כעסים של ילדים בגיל הרך? 

כעס הוא רגש אנושי, טבעי ואף חשוב ביותר, שנועד לעורר את האדם להגיב, לפעול ולהגן על עצמו. הכעס של הילדים יכול לנבוע מכל מיני סיבות (אכזבה, תסכול, חיפוש תשומת לב, שליחת מסר ועוד). מותר להם לכעוס, זה בסדר, וחשוב שיביעו את הרגש. יחד עם זאת, הם זקוקים להורה שילמד אותם כיצד לווסת את הכעס.  

לפני שמתחילים, חשוב לזכור שאת המסר צריך ללמוד בשעת רוגע. כשהילד מצוי בכעסו, הוא אינו פנוי להתחיל להקשיב וללמוד. יש לדבר על הדברים כאשר הילד (וגם ההורה) רגוע ופנוי להקשיב. בחרנו להציע לכם מספר רעיונות שקל ללמד ולתרגל:

  1. נשימות: למדו את הילדים לנשום אל הבטן נשימות ארוכות לאורך זמן. עם ילדים צעירים אפשר לתרגל נשיפה ארוכה בהפרחת בועות סבון. ילדים מעט גדולים יותר יכולים ללמוד להביט על הבטן כאשר היא מתנפחת ומתמלאת באוויר, ואז יורדת ומתרוקנת.  
  2. מחשבות מרגיעות: בעת כעס ניתן לדמיין מקום או דמות אהובים, שמרגיעים את הילד, טעם של גלידה או ממתק טעים, או זיכרון נעים של סיטואציה מרגיעה. למדו את הילד לעצום את העיניים וממש להתרכז במחשבה הנעימה (דמיון מודרך).  
  3. כיווץ והרפיה: לעיתים כאשר מכווצים את כל הגוף ואז מרפים, הגוף כולו נרגע ואיתו הכעס. תרגלו עם הילד כיווץ של האגרופים, הרמת של הכתפיים חזק לכיוון האוזניים- ושיחרור בבת אחת. ניתן גם להשתמש בכרית או בובה, שבעת כעס מחבקים חזק חזק חזק עד שהכעס עובר.  

חשוב למצוא טכניקות ושיטות שמתאימות לילד, אשר יוכל בעת כעס לזכור ולהשתמש בהן לוויסות. כל ילד מתחבר לשיטה אחרת, וצריך לחפש ולנסות עד שמוצאים את השיטה הנכונה עבורו.  

לסיכום, אנו נהנים לשבת מסביב למדורה המגודרת ונעים לנו להתחמם ולצפות בלהבות, אך אם האש יוצאת משליטה - זה מסוכן. באותו אופן, הבעת כעס היא נכונה ובריאה, אך חשוב ללמוד וויסות ולמנוע התלקחות.   

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד