פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יוני - פעילות קיץ

פעילות קיץ בגני שעשועים

ליאת בן ארצי, מיכל ברזל ושירה וידיסלבסקי מרפאות בעיסוק 

  1. משחקי ילדות של פעם- דג מלוח, תיפסוני, גומי, משחקי חבל, 5 אבנים, 3 מקלות. 
  2. גירים צבעוניים- ציור וצביעה על מדרכות, שרטוט קלאס, איקס עיגול, גירוד גירים על גבי מסננת רשת וצביעת החול או אבנים. 
  3. משחקי כדור- שימוש בכדורים בגדלים שונים (כדור ים, טניס, כדורגל, כדור ספוג) למשחקים מגוונים כגון- מסירות, חיי שרה, כדורגל, מחניים, עשרים ואחת, גע גע גע, כדורגל סיני ועוד. 
  4. סוגי תופסת- תופסת גובה, צבעים, עכברים, ארנבת שחורה. 
  5. יצירת מסלול מתוך המתקנים הקיימים בפארק או בגינה, תוך הוספת חישוקים/ קרשים/ כדור/ספסלים. 

 

חופשת הקיץ - נופש משפחתי

כפיר נוי וליטל מגלד, פסיכולוגים ביחידה ההתפתחותית בשפ"ח 

 

הורים שואלים רבות אודות נסיעה עם ילדיהם הצעירים לנופש משפחתי בתקופת הקיץ.  

כיצד לבחור מקום? האם וכמה זמן לפני להכין את הילד? כיצד יסתגלו הילדים לשינויים? מה המרחק המתאים לנסיעה לילדים הצעירים ? במה צריך להצטייד מראש? וכדומה. 

נסיעה לנופש משפחתי יכולה להיות חוויה מגבשת, נעימה, הכוללת חוויות והנאה משותפת.  

אך יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון את גילאי הילדים, את הקושי במעברים והסתגלות למקום שונה, שינוי האווירה (אוכל, שגרת היום, לינה במקום זר וכו'...) וכן את הנסיעה או הטיסה הכרוכים בכך. הורים רבים שיתפו שהחוויה המשפחתית יכולה "להירס" בעקבות קשיים שמגלה אחד או יותר מילדי המשפחה במהלך החופשה.  

בכדי לצמצם זאת, ולהגביר את מידת ההנאה המשותפת יש לנקוט במספר צעדים חשובים:  

  1. הכנת הילד מראש- בגילאי 3 עד 6 רצוי לחשוף את הילד רק מספר ימים טרם הנסיעה (בין חצי שבוע לשבוע). לספר מה הולך להיות, להסביר ואף להראות תמונות מבית המלון/צימר.   
  2. תכנון הנסיעה עצמה- להיערך לנסיעה ארוכה עם משחקי נסיעה מתאימים (לדוגמה משחקי מילים, חרוזים, שירים בתורות ולא... טאבלט זה לא מספיק!), לחשב את זמני הנסיעה (נסיעות ארוכות מאוד עלולות להיות קשות במיוחד לילדים צעירים) ולתכנן עצירות התרעננות שחשובות הן לילדים והן להורים.   
  3. קביעת הגבולות לצד ההנאה- כדאי להתכונן ולהכין את הילדים לקראת מה עומד להיות בחופשה ומה כללי ההתנהגות הנאותים. ולהבהיר שלצד כך שזהו זמן של כיף והנאה מתקיימים גם גבולות ושמירה על ביטחון (למשל חובת מריחת קרם הגנה, איסור על כניסה לבד לבריכה, דיבור בקול מותאם ולא בצעקות איסור על פנייה לזרים, איסור על נגיעה במוצרי חשמל וכדומה). 
  4. הסתגלות לסביבה- הפיכת הסביבה ליותר מוכרת על ידי הבאת בובה אהובה, ספר מועדף מצעים לכרית עם "ריח של בית" או חטיף/מאכל מוכרים, מאפשרת לילד תחושה של נוחות ומורידה את תחושת הזרות ואת השינויים הכרוכים בחופשה.  

שיהיה בהצלחה, תהנו בחופש!! 

מאת ליאת בן ארצי ושירה בר, מרפאות בעיסוק.

nagish
עבור לתוכן העמוד