פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

מחשבות על הגיל הרך

מתי הפעוט בשל להתחלת תהליך הגמילה מטיטולים?
המוכנות הנדרשת מההורים
כך תערכו לגמילה
"ילדי הליקופטר אצלי בכיתה"?!
כפיר נוי, פסיכולוג חינוכי והתפתחותי מומחה-מדריך
השירות הפסיכולוגי החינוכי התפתחותי בעירכם מזמין אתכם להרצאה חווייתית מקוונת.
מה מתרחש במעבר בין הגן לבית-הספר?
בבית-הספר הילד נדרש לתפקוד עצמאי מבחינת שירותים, אוכל, יכולת עבודה עצמאית במילוי מטלות, הסתגלות למערכת פחות אינטימית. מסגרת בית-ספר היא תובענית יותר, מלמדת ומציבה דרישות בפני הילד והיא הישגית יותר. הילד עובר מפעילות משחקית יותר, המאפיינת את הגן, לפעילות למידה מוסדרת.
הכניסה לגן עירוני, טרום טרום חובה סביב גיל 3 הינה מרגשת, צופנת בתוכה חששות רבים ומעלה שאלות והתלבטויות. לקראת שלב משמעותי זה ברצוננו ללוות אתכם, להעשיר את הידע, ולאפשר הכנה רגשית לילדכם ולכם.
לשנים המוקדמות של הילדות יש השפעה מכרעת על תהליך התפתחות הילד. מעקב אחר התפתחות של ילדים מאפשר איתור של ילדים הנמצאים בסיכון לאחור התפתחותי והתערבות מוקדמת בעת הצורך. השלב הראשון בהתערבות מוקדמת הסוכנים הנפגשים עם הילדים. (Meisels, 1996) הוא המעקב והאיתור המוקדם בחיי היומיום צריכים לעקוב אחר התפתחותם, להיות מודעים וערניים לקשיים המתעוררים במהלך ההתפתחות ובמידת הצורך, להפנותם להערכה ולטיפול (ויזל, נבון, 1998).
נשיכות בגיל הרך ובעיקר בגיל הפעוטון (גילאי שנה וחצי- שנתיים וחצי) הינה תופעה מוכרת במסגרת מעונות היום. נשיכות למרות היותן דומות לגילויי תוקפנות ומרדנות אחרים בגיל הרך, לעיתים קרובות מעוררות חרדה רבה יותר בקרב הורים ואנשי צוות. בניגוד להתנהגויות אחרות הנשיכות פועלות כבמטה קסם נגד סבלנותם של ההורים והצוות החינוכי. יש משהו בנשיכות המשאירות סימן לאורך זמן המעורר בקרב הורים את החרדה ותחושות האשמה הקיימות ממילא בעצם שילוב הילד במעון. הורים רבים מתקשים עם המעבר של ילד לפעוטון, גיל בו מצד אחד הילד אינו תינוק עליו יש לשמור כל הזמן, אך מצד שני הילד מתחיל להתנסות בהתנסויות חברתיות ראשוניות הכוללות גם תוקפנות אשר לעיתים ההורים אינם מסוגלים להגן על ילדיהם מפניהם.
ADHD היא הפרעת קשב שכיחה, על פי DSM-IV ומצויה ב-3%-5% מהילדים בגילאי ביה"ס. ההפרעה פוגעת בתפקוד בכל תחומי החיים ולאורך כל החיים ונפוצה בכל שכבות האוכלוסיה. 2/3 מהילדים ימשיכו לסבול מההפרעה בבגרותם. התפתחות הפרעת הקשב אינה מבוססת על גורם יחיד אלא על מכלול גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים. ההפרעה הנה רב דורית.
אפשר גם אחרת הינה תוכנית לפיתוח מיומנויות רגשיות וחברתיות בגיל הרך, תוך ביסוס תקשורת חיובית מקבלת ואמפטית, יצירת אווירה של כבוד ומניעת אלימות.
התוכנית "אפשר גם אחרת" מבוססת על תוכנית של דוסו והותאמה לצרכיהם של ילדים בגיל הרך.
חינוך לניקיון הוא תהליך בעל משמעות רגשית מרכזית. זהו אינו מהלך טכני המלמד את הילד לשלוט בסוגרים בלבד, כי אם שלב התפתחותי חשוב, המבסס תחושה של נפרדות ושליטה עצמית. תהליך הגמילה מתרחש בתקופת המעבר בין הינקות לילדות הצעירה, המכונה הגיל הרך. הפעוט כבר לא תינוק, אבל עדיין לא ילד גן. תהליך הגמילה מבוסס על תהליכים המתרחשים ואופייניים לתקופה זו - מעבר לעצמאות רבה יותר, יכולת מתפתחת לוויסות עצמי, יכולות קוגניטיביות מתוחכמות יותר ותהליך החיברות שנמצא בעיצומו.

המעבר לכיתה א' טומן בתוכו אתגר, חשש וההתרגשות. אחד התפקידים המרכזיים במעבר לכיתה א' הוא תפקיד ההורים המהווים משענת התומכת בילד לאורך התקופה.

על ההורים להעביר מסר של חשש והתרגשות לילדיהם- לשוחח איתם על רגשות אלו, לפני המעבר למקום חדש, לכיתה א' (אשר לעיתים מאיים עליהם), לשתף שגם אנחנו חששנו (ממעבר למקום עבודה חדש, מעבר דירה וכדומה) וזה טבעי, לעודד אותם לדבר, לתת מקום לחששות.

המעבר לכיתה א' מרגש ומלחיץ כאחד. פעמים רבות חששות אלו מתעצמים כאשר מדובר בילדי סתיו (ילדים צעירים בשנתון , אשר נולדו בחודשים אוקטובר נובמבר דצמבר). במקרים מסויימים הגננת ו/או ההורים חוששים מהשתלבות הילדים בכיתה א' עקב גילם הצעיר, וחושבים ששנה נוספת בגן היא הפתרון עבורם.
הכניסה לגן עירוני, טרום-טרום חובה סביב גיל 3 הינה מרגשת, צופנת בתוכה חששות רבים ומעלה שאלות רבות והתלבטויות להורים. מטרת המאמר שלפניכם הוא "לעשות סדר" במה כולל המעבר ממסגרת מעון, משפחתון או מסגרת פרטית למסגרת גן עירוני, מבחינה התפתחות קוגניטיבית, מוטורית, רגשית, חברתית של הילד וכיצד ההורים יכולים להיערך ולעזור לילדיהם ולהם להסתגל בקלות למערכת החדשה.
nagish
עבור לתוכן העמוד