פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

הדלגה

לקראת הדלגה

 

"הדלגה" של ילד צעיר היא צעד מרחיק לכת בעל השלכות ארוכות טווח. לפני עשרות שנים נהגו לאשר כניסת ילידי ינואר-פברואר משכבת תת-חובה לביה"ס, אך בעקבות נסיון שהצטבר, הבינו אנשי המקצוע, שיש להמליץ על הדלגה מסוג זה רק עבור ילדים העומדים בקריטריונים מחמירים.

כניסה מוקדמת מדי למערכת החינוך שאינה תואמת את צרכי הילד עלולה להשפיע בכיוון של האטה וצמצום בהתפתחות הילד בעיקר כאשר תכנית הלימודים בביה"ס שמה דגש יתר על חינוך פורמלי. כניסה מוקדמת לעולם תחרותי המדגיש הישגים אינטלקטואלים בעיקר, עלולה לפגום בתחומים כמו יצירתיות והתפתחות רגשית. מכל האמור אפשר להבין, שכניסה מוקדמת לגן חובה או לכתה א' היא לעתים קרובות לקיחת סיכון מיותר לגבי התפתחות רגשית של הילד. 

ילדים צעירים בשנתון שאינם מצטיינים ביכולותיהם האינטלקטואליים, יתקשו להסתגל מבחינה רגשית ולימודית לכתה א', בהשוואה לבוגרים בשנתון. הם יתקשו לשבת 4 שעות ברציפות, לקבל מרות של המחנכת, לפתח משמעת עצמית לגבי הכנת שעורי בית ועוד.

מתי בכל זאת מתאים לשקול הדלגה של ילד?

 

הדלגה מהווה פתרון מתאים במקרים מסויימים לילדים מוכשרים מאוד, שאף אינם מוצאים "שפה משותפת" עם בני גילם עקב יכולת שכלית גבוהה במיוחד. אי לכך, ילד מתאים להדלגה הוא בראש ובראשונה ילד, שמנת המשכל הכללית שלו היא ברמה של 130 ומעלה. יתר על כן, מאחר ומרבית הלמידה בביה"ס של ימינו מתבססת על תקשורת מילולית בע"פ ובכתב, חשוב שמנת המשכל המילולית של הילד תגיע אף היא לרמה של 120 לפחות. כמו כן, ברור שאין להדליג ילד כשעפ"י מבחני המוכנות שנעשים על ידי הגננת נצפה צורך בסיוע לימודי או התפתחותי כלשהו. מבחינה מיקצועית אין להמליץ על הדלגת ילד שאינו שייך לשנתון, בתנאי שיקבל עזרה. כמו כן, מצופה מילד שמתאים להדלגה כי יוכל להתרכז, להתמקד ולהתמיד במשימות באופן עצמאי במשימות לאורך פרק זמן של 45 דקות לפחות ללא תיווך, עידוד או דירבון. מבחינה רגשית נצפה לפרידה תקינה מדמויות הסמכות, מיכולת התמודדות עם תסכולים ועם חוסר סיפוק צרכים מיידי, ילד בעל כוחות להתמודדות עם קשיים נשמע לסמכות ומקבל גבולות. 

ילד מתאים להדלגה אם בנוסף ליכולתו הקוגנטיבית הוא מפותח גם מבחינה רגשית, חברתית ופיזית. יש לזכור שהילד צריך להתמודד לא רק עם משימות למידה אלא גם לעמוד בציפיות הצוות החינוכי וחברת הילדים.

לסיכום,

ילד צעיר מתאים להדלגה אם עומד בקריטריונים הבאים:

 

  1. הילד בעל יכולת שכלית גבוהה (תואמת לגיל 6 +) עם מנת משכל כללית של 130 ומעלה
  2. הילד הצליח במבחני בשלות בנוסף למבחן המשכל
  3. הילד מפותח מבחינה רגשית, חברתית ופיזית.
  4. הגננת של הילד ממליצה ללא הסתייגות על הדלגה.
nagish
עבור לתוכן העמוד