פורטל החינוך עיריית רמת גן
בר עליון
דלג על בר עליון
תוכן העמוד
דלג על תוכן העמוד

יד שרה/יהודה לימור

הגב, אמור להיות החלק החזק בגופנו, עד שנהוג לומר למי שיש תמיכה "יש לך גב חזק!"

לצערנו, כאבי-גב פוגעים ברבים מאתנו בגיל המבוגר ואינם פוסחים גם על צעירים, אפילו על ספורטאים.

כך קרה באותו בוקר כשהתעוררתי, ניסיתי להסתובב במיטה בכדי לרדת ולנעול את נעלי הבית ולא יכולתי - הכאב היה חד ויצא לי "אויאוי".

"מה קרה?" שאלה אשתי.

"תזמיני מיד רופא, אני לא יכול להסתובב."

מרוב בהלה אשתי שכחה להתנגד וצלצלה למוקד.

"מה יש לך?" שאלה הפקידה.

"הגב" אמרתי.

"אז תנסה להסתובב" אמרה.

"אני לא יכול".

"טוב, אני שולחת רופא."

קבלתי זריקה, עשו לי צילומים, ואמרו: "יש ניוונים, יש לחץ על העצבים, לא כדאי לעשות ניתוח." בינתיים אני צריך כיסא גלגלים, מכשיר נגד כאבים שעושה זרמים חשמליים וגם תרופות. מאיפה אני אקח כסא גלגלים שעולה אלפים, ועוד מכשיר נגד כאבים?

חברי דני, בעל ניסיון יעץ לי: "לך ליד שרה!"

הגעתי לסניף "יד שרה" ברמת גן, הכול מסודר, ציוד ומכשור רפואי מכל הסוגים, כולל כסאות גלגלים הליכונים, מקלות הליכה ועוד. ליד השולחן ישבה גברת חביבה. "במה אפשר לעזור?"

"אני צריך כסא גלגלים ואולי גם הליכון" אמרתי בהיסוס, מחכה לבשורה שתרוקן לי את חשבון הבנק.

"הנה תחתום על הטופס הזה, וצריך להשאיר צ'ק פיקדון על סכום סמלי שיוחזר לך כשתחזיר את הציוד."

לרגע רציתי לשאול "גברת, לא טעית? בקשתי כיסא גלגלים." אבל נמנעתי.

 

מה זה "יד שרה"?

אחת העמותות הגדולות בארץ שעוסקת בהשאלת ציוד ומכשור רפואי ללא תשלום ובמתן שירותים בהתנדבות לנזקקים בנושאים מגוונים כמו: מידע רפואי, שיקום, עזרה לנכים, פעילות חברתית ועוד.

המפעל הגדול הזה, כולל 108 סניפים ברחבי הארץ, מעסיק 7,000 מתנדבים צעירים ומבוגרים, בתקציב של 119 מיליון שקלים (נתון משנת 2015) רובו מתרומות של פרטיים וחברות

 

מנין היוזמה?

בתחילת שנות ה-70, מיכל ואורי לופוליאנסקי קנו מספר משאפים במטרה להשאילם לחולים בשכונתם "עזרת תורה" בירושלים. בעקבות יוזמתם החלו תושבי השכונה להביא להם מכשירים, עזרים רפואיים ופריטי ציוד שלא נזקקו להם עוד. תוך זמן קצר התמלאה דירתם הקטנה בהליכונים, קביים, כיסאות גלגלים ואביזרים רבים נוספים.

אביו של לופוליאנסקי, יעקב, שמכר את חנות הנעליים שהייתה לו ויצא לגמלאות תרם את הכסף שקיבל עבור החנות להרחבת הגמ"ח.

בשנת 1976 נוסד המרכז החדש כמלכ"ר ונקרא בשם "יד שרה", לזכרה של שרה לופוליאנסקי, הסבתא של אורי שנספתה בשואה. כיום ישנם סניפים בכל רחבי הארץ שמופעלים על ידי מתנדבים ומעניקים סיוע לכ- 1,500,000 אנשים ללא הבדל דת, גזע או מין, במטרה לצמצם את השפעת לקויותיהם ומחלותיהם על תפקודם ולאפשר לכל אדם להמשיך באורח החיים שבחר, בביתו עם משפחתו וקהילתו ולא להיאלץ לעבור למוסד סיעודי. השארתו של החולה והאדם בעל הלקות בסביבתו הטבעית חשובה לשיפור התפקוד ולהחלמה פיזית ונפשית וחשובה גם לחברה ולמדינה.

למרות רואי השחורות, ומהדורות החדשות שמציגות מציאות כאילו אדם לאדם זאב, ונהג לנהג אויב, קבלנו משב רוח רענן ומלא חמלה ואהבת אדם מאחת העמותות הגדולות בארץ שעוסקת בהתנדבות בעזרה לנזקקים.

"יד שרה" רמת גן קריניצי 108, (הכניסה משדרות התמרים) טלפון 03-6135605 

שעות פתיחה: א'-ה': 9:00-12:00, 16:30-18:00, ו': 10:00-12:00
nagish
עבור לתוכן העמוד